Cinnah Cad. No:54 Çankaya Ankara Türkiye
+90 312 442 5656   +90 530 151 5330

ERKEK KISIRLIĞI

Erkeğe ait gebe kalmakta sıkıntı nedenleri arasında en önemli 3 tanesi:
 
  1. Nedeni bilinmeyen sayı, hareketlilik ve yapısal bozukluklar (idiopatik oligoasthenoteratospermi-idiopatik OATs)
  2. Testislerden kirli kanı taşıyan damarların yetmezliği (varikosel).
  3. Menide hiç sperm olmamasıdır (azospermi)
 
Varikosel site içindeki diğer yazımızda detaylı olarak irdelenmiştir.
Spermin nedeni bilinmeyen sayı, hareketlilik ve yapısal bozukluklarının tedavisi için bugüne kadar çok sayıda tedavi seçeneği denenmiştir. Bunların arasında antiöstrojenler (klomifen sitrat), androjenler (testosteron), antioksidanlar (E ve C vitaminleri), kortikosteroidler ve hareketlilik artırıcı ajanlar (Padutin, Kallikrein) sayılabilir. Yapılan kontrollü ve plasebo karşılaştırılmalı (bir gruba etkin madde diğer gruba ise aynı görsellikte hazırlanmış nişasta veya şeker verilmesi) çalışmalarda yukarıda sayılan bu ajanların hiçbirinin faydalı olduğu gösterilememiştir. Bu nedenle kullanımları önerilmemektedir. Peki nasıl tedavi edeceğiz?
 
  • Düzensiz beslenen ve sigara içen erkeklerde E vitamini kullanımı önerilebilir.
  • Sigara içimin azaltılması veya tercihen kesilmesi,
  • Dar iç çamaşırlarının giyilmemesi,
  • Uzun süreli hareketsiz kalınmaması ve daha sağlıklı bir yaşam biçiminin benimsenmesi önemlidir.
 
Bugün için kabul gören görüş erkeği tedavi etmek değil mevcut spermini kullanmak şeklindedir. Eğer kendiliğinden gebeliğe olanak tanıyan bir sperm analizi varsa, kadının yaşı genç ve evlilik süresi kısa ise bir süre daha beklenebilir. Menide toplam hareketli sperm sayısı 10 milyonun üzerinde ise aşılama yapılabilir. Aşılama uygulaması tüp bebeğe göre basit, ucuz ama başarı şansı da düşük bir seçenektir; uygulama başına başarı şansı %15–17 civarındadır. Bir başarısız uygulama sonrası 2 ay ara verilir ve çalışmalarda en fazla 3–4 kez uygulamanın etkin olduğu sonucuna varılmıştır.
 
Ağır sperm problemi varlığı veya hafif olgularda aşılama başarısızlığında mikoenjeksiyon işlemi uygulanır. Erkeğe bağlı nedenlerle gebe kalmakta sıkıntı durumunda, gerçekte  en etkin tedavi mikroenjeksiyondur. Kadının da genç olduğu ve yumurtalık kapasitesinin iyi olduğu durumlarda başarı çok yüksektir. Başarı böyle çiftlerde %50-60’lara kadar çıkmaktadır.